Son Bölüm


  • Dizi : Dünya Edebiyatı
  • İlk Basım Tarihi : 01.09.2020
  • Sayfa Sayısı : 400
  • Etiket Fiyatı : 37,50 ₺
  • ISBN : 978-605-08-3431-4
Son Bölüm, çağın hasta ettiği çoğu insanın acılarını dindirmek üzere kapandığı Torahus Sanatoryumu’ndaki olağan şüphelerinin hikâyesi... Romanda bir grup merkezî karakter var, ancak belirgin bir ana kahraman yok. Karısının sadakatsizliğini keşfettikten sonra sanatoryuma kapanan ve çevresini sürekli canına kast etmekle tehdit eden İntiharcı, bunlardan biri. Başka bir konuk güzel Julie d’Espard, çocuğunun babası sahte kont Flemming bir gün ortadan kaybolduğunda Julie iyi kalpli ve erdemli çiftçi Daniel’e sığınıyor.
Son Bölüm Hamsun’un ölüm temasına odaklandığı, yazarlık kariyerinin en farklı romanlarından biri, otoritelere göre Thomas Mann’ın Büyülü Dağ’ına kardeş bir roman. Modern hayatın insanı nasıl yozlaştırdığını anlatan, çarenin doğaya dönmekte, özümüze dönüp bakmakta olduğunu hatırlatan bir hikâye.

“Hamsun’un üslubu dış görünüşüyle ihtişam ve süsten uzaktır. Güzellik onun sadeliğinde gizlidir. Anlatırken felsefe yapar. Ama onun önceden ne diyeceğini kestirmeye çalışmak boşunadır. Ahlaki bir dogma, sosyal bir hipotez ortaya atmaz. Onun düşünceleri bir ideal kadar hürdür.” – Maksim Gorki
Tarih Başlık Yazar Mecra Kaynak Detay
29.12.2020 Kapıların Duvarlara Açıldığı Kitap “Son Bölüm" Ne Okuyorum Habere Git
09.11.2020 Kapıların Duvarlara Açıldığı Kitap “Son Bölüm” Ne Okuyorum Habere Git
29.10.2020 “Her Şey Düzelebilirdi, Ama Araya Ölüm Girdi…” Aksi Sanat Habere Git
11.09.2020 Son Bölüm: Knut Hamsun’dan Bir Modern Hayat Eleştirisi Kayıp Rıhtım Habere Git