Nazime


  • Dizi : Osmanlı Tarihi
  • İlk Basım Tarihi : 01.11.2020
  • Sayfa Sayısı : 400
  • Etiket Fiyatı : 65,00 ₺
  • ISBN : 978-605-08-3321-8

Sultan Abdülaziz’in kızı olan Nazime Sultan, Osmanlı hanedan kızları içerisinde en uzun yaşayanlardan biridir. Hanedanın son yıllarını da idrak eden bu uzun ömre, babasının tahttan indirilip şüpheli bir şekilde ölümü, annesinin vefatı, hanedanın yurt dışına sürülmesi ve gurbet ellerde vatan hasreti içerisinde hayatının son bulması gibi pek çok trajik olayı sığdırır.

Elinizdeki kitap bir sultan biyografisinin yanı sıra, hanedan içi aile ilişkilerini ve bu ilişkilerin mahiyetini ortaya koyan en önemli verilerden biri olan mektupların ön planda olduğu bir mikro tarih çalışmasıdır. Nazime Sultan’ın etrafında teati edilen bu aile içi mektuplar, toplumdan büyük ölçüde soyutlanmış olan hanedan üyeleri arasındaki insanî ilişkilere ışık tutmaları ve yaşadıkları küçük dünyanın sınırlarını yansıtmaları açılarından çok önemli metinlerdir.

Osmanlı tarihi alanında özellikle birinci el kaynaklara dayanarak yaptığı titiz araştırmalarla tanıdığımız Prof. Dr. Ali Akyıldız’ın Nazime, Aydın ve Dindar Bir Sultan adlı bu eseri, bir sultanın hayatı üzerinden Osmanlı’nın son dönemlerine ışık tutuyor…

Tarih Başlık Yazar Mecra Kaynak Detay
28.12.2020 Saraydan Sürgüne Nazime Sultan'ın Hikayesi Yeni Şafak Habere Git