Türklerin Savaş Sanatı


  • Dizi : Savaş Tarihi
  • İlk Basım Tarihi : 01.06.2019
  • Sayfa Sayısı : 240
  • Ebat : 13,5x21
  • Etiket Fiyatı : 65,00 ₺
  • ISBN : 978-605-08-3020-0

Türklerin Savaş Sanatı, özellikle Türk tarihinin en çalkantılı dönemlerinden biri olan 11. ve 14. yüzyıllar arasındaki Türk devlet ve topluluklarının sık sık girişmek zorunda oldukları savaşlarda kullandıkları aldatıcı savaş taktikleri ve farklı stratejileri ayrıntılı bir şekilde, ilgi çekici şekil ve görsellerle anlatıyor.        

Kitap, göçebe ve yerleşik savaş usullerinin bazen karşılaştığı bazen de iç içe geçtiği bir zaman dilimini ele almaktadır. Bu süreç, süvarilerin ortalığı kasıp kavurduğu ama aynı zamanda piyadenin de yeniden yükselme temayülünde olduğu dönemdir. Savaşı, düşmanını taktiklerle alt etme ya da sadece mertçe dövüşme şeklinde algılayan farklı düşünüş biçimleri de birbirleriyle bu devirlerde çarpışmıştı. Savaş alanlarında süvarilerin oluşturduğu toz bulutuna, neftin yanmasıyla ortaya çıkan siyah dumanlar da karışmaya başlamıştı. Teknik alandaki yenilikler ve karşılaşılan farklı düşmanlar çoğu kez silahlarda, zırhlarda, stratejilerde veya askerî örgütlenmelerdeki farklılaşmalara sebep teşkil ediyordu.

Ahmet N. Özdal, Türklerin Savaş Sanatı isimli bu çalışmasında dört asır boyunca Yakındoğu’yu kasıp kavuran savaşları, orduları, silah teknolojilerini ve stratejileri ayrıntılı bir biçimde ele alıp akıcı bir üslupla okuyucuya sunarak Türk askerî tarihi literatürüne önemli bir katkı sağlıyor.

Tarih Başlık Yazar Mecra Kaynak Detay
30.07.2019 10 İyi Bilgi: Ahmet N. Özdal – Türklerin Savaş Sanatı Kadir Güven Dijital Tarih-i Kadim Habere Git
19.06.2019 Hile Kadir Güven Dijital Tarih Arşivi Habere Git
17.06.2019 DEDE KORKUT’TAN BİR SAVAŞ SAHNESİ VE TÜRKLERİN SAVAŞ SANATI KİTAP İNCELEMESİ Kadir Güven Dijital Kitaptarih Habere Git