Keşkül Dergisi 50. Sayı


  • Dizi : Dergi Keşkül
  • İlk Basım Tarihi : 01.11.2019
  • Sayfa Sayısı : 128
  • Ebat : 24x32
  • Etiket Fiyatı : 40,00 ₺
  • ISBN : ISSN:1304-9585

KEŞKÜL DERGİSİ ‘KUDÜS HÂTIRÂTI’YLA SON NOKTAYI KOYDU

İslâm âlemine şöyle bir bakıldığında, bu coğrafyanın âdetâ kollarını açmış bir insan vücûdu gibi olduğu görülür. Baş kısmı Balkanlar, yüzü İstanbul, sadrı Kudüs ve Mescid-i Aksâ, sağ tarafı Mısır ve Afrika, sol tarafı Orta Asya, ayakları ise Ka’be’dir.

Müslümanların kalplerinin birbirine ne kadar kilitlendiğini gösteren zemindir Kudüs ve Mescid-i Aksâ. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem'den günümüze gelinceye kadar Mescid-i Aksâ'nın şartları güzelse Müslümanların hali iyi, Mescid-i Aksâ'nın durumu karışıksa Müslümanların hali perîşan olmuştur.

 Keşkül dergisi, bu vücûd telakkisinden hareketle muhtelif sayılarındaki yazılar ve birbirinden kıymetli görsel muhtevadan da istifade edilerek hazırlanmış yeni sayısıyla son kez okuyucusuyla buluşuyor.  2004 senesi haziranında ilk kez yayımlanan Keşkül’ün yayın hayatı, 50. sayısı ile hitâma eriyor.

50. sayının birbirinden kıymetli yazarlarından ve yazı başlıklarından bazıları ise şöyle:

Mehmed Fatih Çıtlak, ‘Derviş’;  Prof. Dr. Mustafa Kara, ‘Şehirleşmek ve Dervişleşmek’; Prof. Dr. Sadeddîn Ökten, ‘Su, Şehir ve Medeniyet Tasavvuru’; Ahmed Sâcid, ‘Su Yüzünde Cümbüş’; Ali Tunç, ‘Sana ‘Rumeli’yi Hatırla’ Demiyorum Unutamazsın Zaten; Esra Özdil, ‘Osmanlı İdâresinde Kudüs’, Prof. Dr. Mehmet Akkuş, ‘Mısır’da Halvetîlik’; Kemal Sâil, ‘İki Doğu’nun Sultânı: Hâce Ahmed Yesevî’; Ayşe Sevim, ‘Medîne Müdâfaası’…

Tarih Başlık Yazar Mecra Kaynak Detay