Erdemli İnsanın Yol Haritası


  • Dizi : Tasavvuf Klasikleri
  • İlk Basım Tarihi : 01.02.2019
  • Sayfa Sayısı : 128
  • Ebat : 13,5x21
  • Etiket Fiyatı : 15,00 ₺
  • ISBN : 978-605-9778-85-5

Ülkemizde daha ziyade Güvercin Gerdanlığı kitabıyla tanınan ve bilinen İbn Hazm, Erdemli İnsanın Yol Haritası'nda gencinden yaşlısına, öğrencisinden öğretmenine kadar herkesin ve her kesimin dikkate alması ve uygulaması gereken öğütlerde bulunuyor. İbn Hazm, Endülüs’te devletin karar merkezinde bir bakanın oğluyken, iç savaşta tüm varlığını ve mevkiini kaybetmiş, yoksulluğa düşmüş, ülkesini terk etmek zorunda kalmış, çok çile çekmiş bir ilim adamıdır. Onun için bu kitaptaki tespitler ve nasihatler, bire bir yaşanmışlıklara, ispatlanmış bilgi ve belgelere dayanıyor:

 

Kendi eksikliklerini başkalarından daha iyi görüp bilene ne mutlu!

Senin kusurlarını senin yüzüne vuran kişi, seninle dostluğunu devam ettirmek isteyendir. 

Şöhret olma arzusu, kesinlikle yersiz ve yararsız bir arzudur. Bunun yerine akıllı kişi, sadece erdemlerini, ibadet ve güzel davranışlarını artırmaya özlem duymalıdır. Çünkü bunu yapan kimse güzel bir adla, mükemmel bir övgüyle, tam bir iyilikle ve saygın özellikleriyle anılmayı hak eder. Dahası bunlar onu Yaradanına yaklaştırır ve Rabbinin katında anılmak gibi eşsiz bir şan ve şöhret kazanmasını sağlar. Böylece de namı ve şanı sonsuza dek sürer gider.

Tarih Başlık Yazar Mecra Kaynak Detay
30.07.2019 Eleştirilere Kulak Tıkayanlar Kadir Güven Dijital Sözcü Habere Git
26.06.2019 Bütün insanların peşine düştüğü ortak gaye nedir? İbn Hazm cevaplıyor Kadir Güven Dijital Dünya Bizim Habere Git
16.03.2019 Erdemli insanın pusulası Kadir Güven Dijital Yeni Şafak Kitap Habere Git