Sözden Kalanlar


  • Dizi : Tarih Söyleşi Yorum
  • İlk Basım Tarihi : 01.08.2019
  • Sayfa Sayısı : 440
  • Ebat : 13,5x21
  • Etiket Fiyatı : 37,50 ₺
  • ISBN : 978-605-08-3024-8

“Tarihçi ses sanatçısı gibi sağda solda dolaşıp konser tadında konuşmaz, belgeyle, vesikayla konuşur.”

Y. Hakan Erdem

 

Tarih, son dönemlerde geniş kitlelerin ilgisini çekmeye başladı. Böylece tarih yazımının başlıca soruları olan “Tarih nedir?”, “Tarihçi kimdir?”, “Tarihi doğru anlamanın yolları nelerdir?” gibi temel soruların cevaplarına daha fazla odaklanır olduk.

Y. Hakan Erdem, tarih ve tarih yazıcılığı alanında önemli çalışmalar ortaya koymuş bir isim. Sanki gizli bir elin müdahalesiyle toplumun tarih algısının bozulup darmadağın edildiğini ileri süren Erdem, kitaplarında, tatlı tatlı anlatan masalcı tarihçileri, tarihi kutsallaştırırken kendileri de kutsallaşan “üstadlar”ı anlatıyor. Elinizdeki bu eserde, bir araya getirilen röportajlarında tarihsel metinlere eleştirel açıdan bakarak onlardan ne gibi sorular üretilebileceğini sorguluyor. Arabanın, cep telefonunun, ayakkabının iyisini, iyi tatilin nerede yapılacağını öğrenen bir toplumun iyi tarihi ucuz ve kötü tarihten ayırmayı da başarabileceğini iddia ediyor.

Sözden Kalanlar isimli bu eser; Y. Hakan Erdem’in tarihe, tarihçilik mesleğine, tarih yazımına, kurgu eserlerine ve çeşitli konulara dair görüşlerini içeren röportajlarını bir araya getirerek tarihe meraklı kitlelerin ve tarih öğrencilerinin başucu kitabı olacak mükemmel bir çalışma sunuyor.

Tarih Başlık Yazar Mecra Kaynak Detay
13.11.2019 10 Soru – 10 Cevap: Y. Hakan Erdem – Sözden Kalanlar Dijital Tarih-i Kadim Habere Git
16.09.2019 Tarih ve kurgu üzerine analizler Dijital Yeni Şafak Habere Git
13.09.2019 Ah şu tarih yok mu! Dijital Sabah Gazetesi Habere Git
26.08.2019 Prof. Hakan Erdem ile yeni çıkan kitabı “Sözden Kalanlar” üzerine söyleşi: Tarih yazarları nerede ya Dijital Medyascope Habere Git
22.08.2019 Telefonun iyisini seçen palavra tarihi ayırt eder Dijital Karar Habere Git