Hz. Mevlana ile Aile Terapisi


  • Dizi : Psikoloji
  • İlk Basım Tarihi : 01.05.2019
  • Sayfa Sayısı : 320
  • Ebat : 13,5x21
  • Etiket Fiyatı : 32,50 ₺
  • ISBN : 978-605-08-2989-1


“Evlilik iki şeye bağlıdır: Doğru insanı bulmaya ve doğru insan olmaya.”

Hz. Mevlânâ 

Günümüzde dünya bir medeniyet krizi yaşıyor, aileler dağılıyor, çocuk ruh sağlığı sorunları geometrik hızla artıyor, nikâh karşıtı akımlar hızla yükseliyor. Öyleyse eski sorulara yeni cevaplar vermek gerekiyor.

Mesnevî Terapi'de, Hz. Mevlânâ'nın asırlar aşan bilgeliğini modern psikolojiyle bağdaştırarak insanın anlam arayışında kendi iç hakikatini görmesini vurgulayan Prof. Dr Nevzat Tarhan, bu kez merceğini aileye tutuyor. Aile içi ilişkilerde neyi nasıl yapabileceğimizi Hz. Mevlânâ'nın yaşamı ve Mesnevî hikâyeleri ışığında ele alıyor. Merkeze kadim bilgeliğin temsili mahiyetindeki olay ve anekdotları koyarak eşler arası dinamiklerin, ebeveynlerin çocuklarıyla iletişimlerinin nasıl gelişmesi gerektiğine değiniyor. Hikâyelerden çıkardığı ruha şifa önerilerle hem eşlere hem de ebeveynlere bir manevî gelişim haritası sunuyor. 

“Aileyi korumak günümüzün en önemli meselelerinden biri. Hz. Mevlânâ ise çağlar aşan hikmetli bakışıyla bireyin ve toplumun dönüşümünü sağlayacak anahtarlar sunuyor. Yakaladığı ezber bozucu örneklerle sadece kendi dönemine değil bugünün ihtiyaçlarına da cevap verecek öneriler getiriyor. O insandaki eğilimleri görüyor, tespit ediyor ve hikâyeleştirerek bugüne aktarıyor. Ondan alacağımız çok ders var.”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan   

Tarih Başlık Yazar Mecra Kaynak Detay
12.07.2019 Aileyi korumak günümüzün önemli meselelerinden Kadir Güven Dijital Sabah Gazetesi Habere Git
24.05.2019 Aileyi Hikâye Etmek Osman Palabıyık Dijital KitapHaber Habere Git
22.05.2019 “Kendini bilen Rabbini bilir!” Kadir Güven Dijital Dünyabizim Habere Git
20.05.2019 Mevlana hazinedir Kadir Güven Dijital Milat Habere Git