Kısa II. Dünya Savaşı Tarihi


  • Dizi : Popüler Tarih
  • İlk Basım Tarihi : 01.01.2019
  • Sayfa Sayısı : 624
  • Ebat : 13,5x21
  • Etiket Fiyatı : 38,50 ₺
  • ISBN : 978-605-08-2724-8

Birinci Dünya Savaşı sonunda yapılan antlaşmalar, o an için silahları susturmuş, ama gerçek bir barış ortamı tesis edememişti. Örneğin Almanya ile Fransa arasında, 1918 yılının 11. ayının 11. günü, saat 11’de yürürlüğe giren ateşkes antlaşması, Compiègne ormanındaki Rethondes İstasyonu’nda bir tren vagonunda imzalanmıştı. Aynı vagon, çok değil, 22 sene sonra bir antlaşmaya daha şahit olacaktı. Bu kez teslim alınan Fransa, teslim alansa Adolf Hitler’di.

İkinci Dünya Savaşı dünya tarihinin bilançosu en ağır savaşıdır. Bu savaşta cephe ve cephe gerisi ayrımı anlamını yitirmiş, şehirler ve siviller bombalanmış, yıkılmaz denilen hatlar, aşılmaz denilen barikatlar düşmüş, istihbarat ve teknoloji savaşları çatışmaların gidişatını derinden etkilemiş, insanlık Nazi vahşeti ve soykırım kavramı ile tanışmış ve savaşı neticelendiren de yine sivilleri hedef alan atom bombaları olmuştur. 1945 sonrası dünyayı şekillendiren Soğuk Savaş da İkinci Dünya Savaşı’nın bir sonucudur.

Kısa Birinci Dünya Savaşı Tarihi kitabıyla savaş tarihi anlatımına farklı bir perspektif getiren İlkin Başar Özal, bu defa İkinci Dünya Savaşı’nı masaya yatırıyor. İki dünya savaşı arası dönemi ve bu savaşa yol açan zemini ayrıntılı biçimde inceledikten sonra Doğu cephesinden Batı cephesine, Afrika’dan Pasifik’e, Atlantik’ten Balkanlar’a kadar savaşın tüm cephelerini ayrı ayrı ele alıyor. Savaşın gidişatını belirleyen teknoloji mücadelesini, istihbarat savaşlarını, taktik ve strateji oyunlarını da akıcı bir dille metne yediriyor. İkinci Dünya Savaşı’nı başından sonuna tüm cepheleri ve ayrıntıları ile ele alan kitap salt bir kronoloji düzeni içinde akmak yerine karşılıklı bağlantıları kurarak her cepheyi açık ve anlaşılır biçimde analiz ediyor.

Tarih Başlık Yazar Mecra Kaynak Detay
25.02.2020 Bitmeyen savaş! Dijital Aydınlık Habere Git
24.09.2019 İlkin Başar Özal – Kısa İkinci Dünya Savaşı Tarihi Dijital Tarih-i Kadim Habere Git
24.09.2019 İlkin Başar Özal’la ‘Kısa İkinci Dünya Savaşı Tarihi’ Üzerine Dijital Beyaz Tarih Habere Git
24.09.2019 Savaşta insan değil bina sayılıyor Dijital Yeni Şafak Habere Git
17.01.2019 Atlantik'ten Pasifik'e Nazi kamplarından Japon kamplarına II. Dünya Savaşı Kadir Güven Timeturk Habere Git
03.01.2019 II. Dünya Savaşı tarihi tüm veçheleriyle bu kitapta Dijital Edebiyat Haber Habere Git